Poloha ostrova

Mallorca leží v západní části Středozemního moře a je největším z Baleárských ostrovů. Vše je tu blízko, ať vyrazíte kamkoliv, od moře se nevzdálíte víc než 50 kilometrů.

Krajina

Ostrov láká návštěvníky od nepaměti jako magnet. Má neuvěřitelně pestrou krajinu: na západě je největší chráněné území, pohoří Sierra de Tramuntana, na východě hory Sierra de Llevante, u pobřeží přírodní mokřiny v oblasti Playa Muro a Ses Salines.

Ve vnitrozemí se rozprostírá úrodná zemědělská oblast Es Pla, kde žijí především ostrované v malých městech a kamenných vesnicích. Jejich staré venkovské usedlosti dosvědčují, jakou proměnou ostrov prošel za posledních 60.let.

Na osamělých kopcích stojí poustevny a bývalé kláštery, dnes vděčné vyhlídkové body. Ostrov obklopuje nádherně průzračné moře a 550 km pobřeží s obrovským množstvím písečných pláží a malých skalnatých zátok. Na relativně malém místě tady najdete téměř vše, co je pro Středomoří typické. Rostou zde palmy, prastaré olivovníky, cypřiše, mandloně, vinná réva i šťavnaté citrusy.

Klima

Pro Mallorku jsou typická horká středomořská léta. Nejteplejší měsíce jsou červenec a srpen a během nich je na ostrově také nejvíc návštěvníků. Zimy jsou mírné a deštivé, ale často se vám stane, že zde zažijete malé léto, kdy se teploty přehoupnou přes 20 °C. Sníh padá jen výjimečně ve vyšších polohách hor a okamžitě taje. V únoru kvetou mandloně a pole už jsou pokrytá jarní zelení a žlutými kopretinami.

Obyvatelé

Na ostrově žije jeden milion obyvatel, z toho přibližně polovina v hlavním městě. Úředními jazyky jsou španělština a katalánština. Mallorčané se mezi sebou dorozumívají dialektem „Mallorquí“.

Hlavní město

Palma de Mallorca leží uprostřed jižního zálivu Bahía de Palma (8 km od letiště) a jeho návštěva je nejlepším možným cílem hned po příletu. Historické jádro města s velkolepou katedrálou a elegantní přímořská promenáda, jsou povinnou zastávkou každého cestovatele.

Návštěvníci, kteří na ostrov přiletí, si ho často spojí s několika málo lokacemi, ale Mallorca skýtá nepřeberné množství toho, co se zde dá vidět. Na relativně malé ploše najdete mnoho mikrosvětů. V každé části ostrova vládne trochu jiná atmosféra a každý si zde přijde na své.

Proč je Mallorka tak silně návyková?

Ostrov vás nabije energií. Je neuvěřitelně pestrá. A pak je tady ještě to intenzivní světlo a jiskřivé moře… a ty barvy! Důvodem, proč se sem tolik návštěvníků opakovaně vrací, je spousta. I vy o nich možná jednou budete přemýšlet a budete u toho chroustat mallorské mandle a zapíjet je výtečným vínem.

Přečtěte si další články